  • Mfr # 95U-12-125-025
  • Zoro # G411220087
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.125 in
Application
Air, Water
Burst Pressure
435 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
95U-12-125-025
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.125 in
Outside Diameter
3/4 in
Inside Diameter
1/2 in
Overall Length
25 ft
Details
Application
Air, Water
Burst Pressure
435 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
Item
Tubing
Weight per Foot
0.125 lb/ft
Clarity
Clear
For Fluid Type
Stripe Color
No Stripe
For Location
Indoor, Outdoor
Autoclavable
No
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Flow Application
Reinforcement
Not Reinforced
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Flexibility
Flexible
Food Application
Beverage
Maximum Operating Pressure
145 psi @ 180 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Tube Form
Coil
Hardness
Shore A 90 to 95
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
System of Measurement
Inch
Jacket Color
No Jacket
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 1/2 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 145 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 3/4 in, Overall Length 25 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced