  • Mfr # NN-2.5-025-050
  • Zoro # G311220163
/ea
Key Features
Wall Thickness
0.025 in
Color
Beige
Material
Nylon
Burst Pressure
1,200 psi
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Chemical Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NN-2.5-025-050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.025 in
Inside Diameter
3/32 in
Outside Diameter
5/32 in
Bend Radius
1/2 in
Overall Length
50 ft
Details
Color
Beige
Material
Nylon
Item
Tubing
Burst Pressure
1,200 psi
Resistance Properties
Tube Form
Coil
Clarity
Opaque
Flexibility
Flexible
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
System of Measurement
Inch
Hardness
Shore D 62
Maximum Operating Pressure
300 psi @ 200 Degrees F
For Fluid Type
Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticides, Water
Weight per Foot
0.005 lb/ft
Reinforcement
Not Reinforced
Flow Application
General Pneumatics, Lubrication, Pest Control Lines, Petroleum Based Chemical Transfer
Industry Application
Machine Tools, Pneumatics, Robotics
Jacket Color
No Jacket
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Petroleum Product Compatibility
Lubricants
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
For Environment
Chemical
Application
Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water
For Location
Indoor, Outdoor
Autoclavable
No
Stripe Color
No Stripe
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Features
High-Grade Polyamide Resins for Strength and Flexibility
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water, Color Beige, Hardness Shore D 62, Inside Diameter 3/32 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Nylon, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 300 psi @ 200 Degrees F, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Outside Diameter 5/32 in, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Reinforcement Not Reinforced