  • Mfr # NN20X1.5-050
  • Zoro # G711220091
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
Burst Pressure
551 psi
Color
Beige
Material
Nylon
Reinforcement
Not Reinforced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NN20X1.5-050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
17 mm
Bend Radius
4 41/100 in
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
20 mm
Details
Burst Pressure
551 psi
Item
Tubing
Color
Beige
Material
Nylon
Reinforcement
Not Reinforced
Flexibility
Flexible
Maximum Operating Pressure
138 psi @ 200 Degrees F
Industry Application
Machine Tools, Pneumatics, Robotics
Tube Form
Coil
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Autoclavable
No
Hardness
Shore D 62
For Location
Indoor, Outdoor
Jacket Color
No Jacket
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Features
High-Grade Polyamide Resins for Strength and Flexibility
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
Flow Application
General Pneumatics, Lubrication, Pest Control Lines, Petroleum Based Chemical Transfer
Application
Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water
Clarity
Opaque
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Chemical Resistant
For Environment
Chemical
Petroleum Product Compatibility
Lubricants
Weight per Foot
0.062 lb/ft
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticides, Water
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water, Color Beige, Hardness Shore D 62, Inside Diameter 17 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Nylon, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 138 psi @ 200 Degrees F, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Outside Diameter 20 mm, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Reinforcement Not Reinforced