  • Mfr # 95U-4-062-0500
  • Zoro # G206438697
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.062 in
Color
Beige
Burst Pressure
750 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95U-4-062-0500
Wall Thickness
0.062 in
Inside Diameter
1/8 in
Overall Length
500 ft
Details
Color
Beige
Burst Pressure
750 psi
Maximum Operating Pressure
250 psi @ 180 Degrees F
Clarity
Clear
Coil Weight
12.3 lb
Weight per Foot
0.019 lb/ft
Beverage, Food, and Water Compatibility
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 1/8 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 250 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 1/4 in, Overall Length 500 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant