  • Mfr # 95UM-4X.75-0500
  • Zoro # G206439052
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.75 mm
Application
Air, Water
Burst Pressure
570 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
95UM-4X.75-0500
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.75 mm
Overall Length
500 ft
Inside Diameter
2.5 mm
Outside Diameter
4 mm
Details
Item
Tubing
Application
Air, Water
Burst Pressure
570 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
Stripe Color
No Stripe
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
System of Measurement
Metric
Features
Hydrolytic Stability
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Weight per Foot
0.006 lb/ft
For Fluid Type
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Flow Application
Tube Form
Coil
Hardness
Shore A 90 to 95
Flexibility
Flexible
Maximum Operating Pressure
190 psi @ 180 Degrees F
Beverage, Food, and Water Compatibility
Potable Water
Food Application
Beverage
Reinforcement
Not Reinforced
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
For Location
Indoor, Outdoor
Clarity
Clear
Coil Weight
0.9 lb
Autoclavable
No
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Jacket Color
No Jacket
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 2.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 190 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 4 mm, Overall Length 500 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced