  • Mfr # ER20-0250
  • Zoro # G2792426
/ea
Key Features
Collet Series
ER20
Range
0.211" to 0.250"
For Use With
Boring, ER Collet Chucks for Drilling, Reaming, Tapping and Milling
Max. Body Dia.
1/4 in
Face Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ER20-0250
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Size
1/4"
Max. Body Dia.
1/4 in
Overall Length
1 15/64 in
Head Dia.
0.8270 in
Min. Size
0.2110 in
Outside Diameter - Maximum
0.83 in
Details
Item
Collet
Collet Series
ER20
Range
0.211" to 0.250"
For Use With
Face Shape
Round
Collet Type
Standard
Standards
DIN 6499-B
Measurement System
Inch
Number of Slots
8
Bore Shape
Compatible Collet Chuck
ER Collet Chucks
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Collapse Range - Minimum
0.23 in
Collapse Range - Maximum
0.25 in