  • Mfr # PSM1620-16
  • Zoro # G0375952
/ea
Key Features
Inside Dia.
16 mm
Outside Dia.
20 mm
Material
Aluminum
Outside Dia. Tolerance
+/-0.001
Static Load Capacity
5,276 N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSM1620-16
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
16 mm
Outside Dia.
20 mm
Outside Dia. Tolerance
+/-0.001
Dimension B
20.05 mm
Inside Dia. Tolerance
Length
16 mm
Dimension C
16 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.056/+0.035 mm
Outside Diameter
20.05 mm
Overall Length
16 mm
Inside Diameter
16 mm
Inside Diameter Tolerance
+0.08/+0.041 mm
Details
Item
Linear Sleeve Bearing
Material
Aluminum
Static Load Capacity
5,276 N
Lubrication
Self Lubricating
Max. Pv
20,000 lb/sq in-fpm
Liner
Frelon(TM) Gold
Recommended Housing Bore
20.05 mm
Type
Closed
Minimum Operating Temperature
-400 Degrees F
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Series
PSM
System of Measurement
Metric
Static Load Capacity (N)
1,186 lbf
Self-Lubrication
Self-Lubricating
Maximum PV
20,000 lb/sq in-fpm
Bearing Type
Closed
Running Clearance Class
Precision
Description
Linear Sleeve Bearing, System of Measurement Metric, Running Clearance Class Precision, Inside Diameter 16 mm, Outside Diameter 20.05 mm, Overall Length 16 mm, Static Load Capacity 5,276 N, Material Aluminum, Liner Frelon(TM) Gold, Self-Lubrication Self-Lubricating, Series PSM, Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Minimum Operating Temperature -400 Degrees F, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable, Bearing Type Closed, Recommended Housing Bore 20.05 mm