  • Mfr # LSRM25PD-0400-SL
  • Zoro # G109615782
/ea
Key Features
Material
Steel
Thread Size
M8
Finish
Unfinished
Mounting Hole Center to Center
200 mm
For Use With
Linear Shafting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LSRM25PD-0400-SL
Dimensions
Thread Size
M8
Rail Base Overall Width
17.53 mm
Center Height
25.22 mm
Shaft Hole Thread Size
Shaft Diameter
25 mm
Length Tolerance
+0/3 mm
Rail Mount Hole Center to Center Length
200 mm
Shaft Length
400 mm
Overall Length
1,200 mm
Overall Height
14.22 mm
Overall Width
17.53 mm
Compatible Shaft Diameter
25 mm
Base Height
14.22 mm
Mystery Dimension
25.22 mm
Details
Item
Linear Shaft Support Rail
Material
Steel
Finish
Unfinished
Mounting Hole Center to Center
200 mm
For Use With
Linear Shafting
Shaft Material Grade
1018
Shaft Material
Carbon Steel
Support Rail Material Grade
1018
Support Rail Drilling
Undrilled
Standards
ISO
Product Type
Low Support Rail
Support Rail Material
System of Measurement
Metric
Rail End to Hole
100 mm
Mounting Hole Center to Shaft End
100 mm
Mounting Surface to Shaft Center
25.22 mm
Series
LSRMPD
Profile Type
Low Profile
Description
Linear Shaft Support Rail, System of Measurement Metric, Overall Length 1,200 mm, Material Steel, Finish Unfinished, Mounting Surface to Shaft Center 25.22 mm, Overall Width 17.53 mm, Overall Height 14.22 mm, Mystery Dimension 25.22 mm, Thread Size M8, Mounting Hole Center to Center 200 mm, Mounting Hole Center to Shaft End 100 mm, Base Height 14.22 mm, Profile Type Low Profile, Standards ISO, For Use With Linear Shafting, Series LSRMPD, Compatible Shaft Diameter 25 mm