  • Mfr # FM208-AU-SY-02-200
  • Zoro # G316552900
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Range
0 - 200 N
Area
20 x 20 mm / 0.8 x 0.8 in
For Use With
Spring Stiffness
2 N/mm ±10%
Accuracy
±3 N (0 - 100 N) / ±3% (>100 N)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FM208-AU-SY-02-200
Country of Origin
Germany
Dimensions
Gap Width
30 mm / 1.2 in
Dimensions
Approx. 220 x 80 x 250 mm / 8.7 x 3.1 x 9.8 in
Width
8.7 in
Length
3.1 in
Details
Range
0 - 200 N
Area
20 x 20 mm / 0.8 x 0.8 in
For Use With
Spring Stiffness
2 N/mm ±10%
Accuracy
Force Sensor
DMS Bridge
Force Introduction
One-Sided
Application
Includes
SEB2 display device with LCD, LED indicators, control button, and USB interface; 9V battery; application-specific accessories (200 mm spacer, clamp and platform, monopod, bumper/window/sunroof support blocks, sunroof spacer); carrying case with foam insert; USB PC connection cable; USB stick with PinchPilot software; user manual; and ISO calibration certificate