  • Zoro # G304852500
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Display, Wind sensor, Self-leveling bracket, Radio antenna, Battery Monocell D 1.5V DC, User manual
Length
12.6
Alarm
Max. 250V AC, 8 A
Output
4 ... 20-mA
Width
4.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PCE-WSAC 50W 24
Zoro #
G304852500
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
12.6
Width
4.3
Height
3.9
Details
Includes
Alarm
Max. 250V AC, 8 A
Output
4 ... 20-mA
Standards and Approvals
IP 65
Description
Wind speed alarm controller ; Radio Wind Warning System / Wind Monitoring on Construction Cranes / 4 to 20-mA analog output / Power supply 110 to 230V AC or +24V DC; The wind speed alarm controller. Units: km / h, mph, m / s. Measuring range up to 180 km / h. Ambient temperature -20 to 70°C / -4 to 158°F. Radio transmission.