  • Mfr # 34GC/LED/830 EX39 BB 6/1
  • Zoro # G414846093
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
34 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
ED28
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
34GC/LED/830 EX39 BB 6/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Length
218 mm
Bulb Dia.
91.5 mm
Details
Item
HID Replacement LED Lamp
Voltage
120 to 277V AC
Watts
34 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
ED28
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3000K
Dimmable
No
Lumens
5,000 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Standards
EU RoHS Compliant
For Enclosed Fixtures
Yes
Color Rendering Index
80
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Rough Service
No
Bulb Power Source
Direct Wired
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Shatter-Resistant
Bulb Start Type
Instant
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Finish
Frosted
Light Color
White
Dimming Method
Step Dimming
Bulb UL Type
Type B
Maximum Operating Temperature
45 Degrees C
Color Selectable
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees C
Dimming Type
Phasecut
Amps
290 mA
Lumen Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Bulb Style
Corncob
Bulb Operating Position
Universal Burning
Fan Cooling
Passive Cooling
Series
CorePro
UL 1993 Environmental Rating
Wet Location
Description
HID Replacement LED Lamp, Bulb Dia. 91.5 mm, Bulb Shape ED28, Bulb Style Corncob, Color Temperature 3000K, High Pressure Sodium Wattage Equivalency 100 W, Lumens 5,000 lm, Light Technology LED, Metal Halide Wattage Equivalency 100 W, Shatter-Resistant No, Voltage 120 to 277V AC, Watts 34 W, Length 218 mm, Bulb Base Type Mogul Screw (EX39), Bulb Housing Glass, Bulb Operating Position Universal Burning, Color Rendering Index 80, Fan Cooling Passive Cooling, For Enclosed Fixtures Yes