  • Mfr # 34GC/LED/840 EX39 BB 6/1
  • Zoro # G414846109
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
34 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
ED28
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
34GC/LED/840 EX39 BB 6/1
Country of Origin
China
Dimensions
Length
218 mm
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bulb Dia.
91.5 mm
Details
Item
HID Replacement LED Lamp
Voltage
120 to 277V AC
Watts
34 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
ED28
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
4000K
Dimmable
No
Lumens
5,000 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Color Rendering Index
80
Rough Service
No
Standards
EU RoHS Compliant
Light Distribution
Omnidirectional
For Enclosed Fixtures
Yes
Shatter-Resistant
Bulb Power Source
Direct Wired
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Bulb Start Type
Instant
Light Color
White
Bulb Finish
Frosted
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees C
Amps
290 mA
Color Selectable
Dimming Method
Step Dimming
Dimming Type
Phasecut
Bulb UL Type
Type B
Maximum Operating Temperature
45 Degrees C
Lumen Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
UL 1993 Environmental Rating
Wet Location
Bulb Operating Position
Universal Burning
Bulb Style
Corncob
Series
CorePro
Fan Cooling
Passive Cooling
Description
HID Replacement LED Lamp, Bulb Dia. 91.5 mm, Bulb Shape ED28, Bulb Style Corncob, Color Temperature 4000K, High Pressure Sodium Wattage Equivalency 100 W, Lumens 5,000 lm, Light Technology LED, Metal Halide Wattage Equivalency 100 W, Shatter-Resistant No, Voltage 120 to 277V AC, Watts 34 W, Length 218 mm, Bulb Base Type Mogul Screw (EX39), Bulb Housing Glass, Bulb Operating Position Universal Burning, Color Rendering Index 80, Fan Cooling Passive Cooling, For Enclosed Fixtures Yes