  • Mfr # 10A19/CNG/850/FR/P/E26/ND 4/1CT
  • Zoro # G203876324
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10A19/CNG/850/FR/P/E26/ND 4/1CT
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
4 1/6 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Length
4 1/6 in
Bulb Dia.
2 3/8 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
5000K
Dimmable
No
Lumens
1,000 lm
Rated Life
11,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Designation
10A19/LED/950/FR/P/ND 4/1FB
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
For Use With
Damp Environments
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Standards
EU RoHS Compliant
Energy Star Compliant
No
Series
A-Shape LED
Color Rendering Index
80
Bulb Power Source
Direct Wired
For Enclosed Fixtures
Yes
Amps
146 mA
Bulb Beam Angle
150 Degrees
Wattage Equivalency
75W INC
Bulb Start Type
Instant
Dimming Method
No Dimming
Bulb Finish
Frosted
Includes
Frosted
Light Color
White
Features
Remote Phosphor, Soft White Light
Bulb Operating Temp. Range
Up to 95 Degrees C
Rough Service
Yes
Light Distribution
Omnidirectional
Shatter-Resistant
Three-Way
Dimming Type
No Dimming
Bulb UL Type
Type B
High Output
Incandescent Wattage Equivalency
75 W
Maximum Operating Temperature
203 Degrees F
Color Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Lumen Selectable
Description
A19 LED bulb, Wattage Equivalency 3800W HAL