  • Mfr # 11PL-C/T/COR/32V-3CCT/MF15/P/20/1
  • Zoro # G306115979
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
11 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
11PL-C/T/COR/32V-3CCT/MF15/P/20/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Dia.
2 1/8 in
Length
4 2/3 in
Overall Length
4 2/3 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
11 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
3000K, 3500K, 4000K
Dimmable
No
Lumens
1,425 lm, 1,450 lm, 1,500 lm
Rated Life
30,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Designation
Amps
98 mA
For Enclosed Fixtures
Yes
Wattage Equivalency
32W 2PIN/4PIN CFL
Rough Service
No
Color Rendering Index
83
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Bulb Beam Angle
120 Degrees
Light Color
White
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)(R) Listed
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Shatter-Resistant
Yes
Dimming Type
No Dimming
Bulb Finish
Frosted
Dimming Method
No Dimming
Incandescent Wattage Equivalency
32 W