  • Mfr # 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1
  • Zoro # G2144066
/ea
Key Features
Voltage
70 to 110V AC
Watts
16.5 W
Bulb Base Type
4-Pin (2G11)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bulb Dia.
3/4 in
Overall Length
22 1/2 in
Length
22 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
70 to 110V AC
Watts
16.5 W
Bulb Base Type
4-Pin (2G11)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
3500K
Dimmable
No
Lumens
2,200 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
High Output
No
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)(R) Listed
Bulb Finish
Frosted
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Rough Service
Bulb Beam Angle
160 Degrees
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Designation
For Enclosed Fixtures
Yes
Color Rendering Index
82
Standards
DLC, RoHS Compliant, UL Listed
Wattage Equivalency
40W CFL
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Light Distribution
180 Degrees
Three-Way
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Energy Star Compliant
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Yes
Bulb UL Type
Type A
Light Color
White
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Fan Cooling
Passive Cooling
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
Color Selectable
Lumen Selectable
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Amps
400 mA
Incandescent Wattage Equivalency
40 W