  • Mfr # 8.8A19/PER/950/P/E26/DIM 6/1FB T20
  • Zoro # G7957968
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
8.8 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8.8A19/PER/950/P/E26/DIM 6/1FB T20
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
4 1/3 in
Bulb Dia.
2 1/2 in
Length
4 1/3 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
8.8 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
5000K
Dimmable
Yes
Lumens
800 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Power Source
Plug and Play
Wattage Equivalency
60W INC/13 to 15W CFL
Bulb Primary Application
General Purpose
Energy Star Compliant
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Bulb Beam Angle
250 Degrees
High Output
No
Standards
RoHS Compliant
Three-Way
No
Bulb Designation
Color Rendering Index
90
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Bulb Finish
Frosted
Light Distribution
Omnidirectional
Rough Service
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
CA Title 20 Compliant
Light Color
White
Compliance Type
CA Title 20
Dimming Method
Continuous Dimming
Fan Cooling
Passive Cooling
Lighting Certification
ENERGY STAR
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Lumen Selectable
Amps
80 mA
Incandescent Wattage Equivalency
60 W