  • Mfr # 8.9T8/MAS/48-850/IF16/P/DIM 10/1
  • Zoro # G302016201
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC, 347V AC
Watts
8.9 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8.9T8/MAS/48-850/IF16/P/DIM 10/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
7 yr
Bulb Dia.
1 1/8 in
Length
47 1/4 in
Nominal Length
4 ft
Overall Length
47 1/4 in
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC, 347V AC
Watts
8.9 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
5000K
Dimmable
Yes
Lumens
1,600 lm
Rated Life
70,000 hr
Light Technology
LED
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Power Source
Plug and Play
Bulb Start Type
Instant
Light Color
White
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Bulb Finish
Frosted
Standards
DLC, RoHS Compliant, UL Listed
Bulb UL Type
Type A
Shatter-Resistant
Yes
Light Appearance
(5000K & Above) Daylight
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Bulb Designation
For Enclosed Fixtures
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)(R) Listed
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 45 Degrees C
Wattage Equivalency
25 W/28 W/32 W LFL
Color Rendering Index
80
Bulb Beam Angle
180 Degrees
Energy Star Compliant
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Series
MasterClass
Dimming Method
Step Dimming
Lamp Wiring
Double-End
Incandescent Wattage Equivalency
32 W
Amps
300 mA
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Color Selectable
No
Lumen Selectable
No
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Plastic, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 80, Color Temperature 5000K, Incandescent Wattage Equivalency 32 W, Lumens 1,600 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 8.9 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A, Voltage 120 to 277V AC, 347V AC, Standards DLC, RoHS Compliant, UL Listed, Series MasterClass, Overall Length 47 1/4 in, Bulb Finish Frosted, Bulb Manufacturers Warranty Length 7 yr