  • Mfr # 6001-2LK-GF
  • Zoro # G8047341
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
1% of Span
Process Connection Location
Lower
Process Connection Size
1/2 in NPT Male
Dial Size (In.)
6 in
Gauge Case Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6001-2LK-GF
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in NPT Male
Dial Size (In.)
6 in
Length
8.41"
Diameter
6-3/4"
Connection Size
1/2" NPT Male
Case Diameter
6-3/4 in
Nominal Dial Size
6 in
Details
Accuracy
1% of Span
Process Connection Location
Lower
Gauge Case Material
Stainless Steel
Material
Max. Pressure (PSI)
600
Connection Location
Gauge Application
Process
Range
0 to 600 psi
Pressure Range
0 to 600 psi