  • Mfr # D3305010007
  • Zoro # G315623847
Key Features
Features
Biodegradable
Material
PLA
Color
White
Pellet Shape
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D3305010007
Pellet Diameter - Minimum
2 mm
Pellet Diameter - Maximum
6 mm
Details
Features
Biodegradable
Material
PLA
Color
White
Pellet Shape
Cylindrical
Hot End Nozzle Temperature - Maximum
215 Degrees C
Hot End Nozzle Temperature - Minimum
190 Degrees C
Print Surface Temperature - Maximum
70 Degrees C
Compatible Printer Series
Piocreat and other pellet printers
Series
PLA Pro
Print Speed - Maximum
100 mm/sec
Heat Deflection Temperature
60 Degrees C
Print Surface Temperature - Minimum
40 Degrees C
Print Speed - Minimum
20 mm/sec