  • Mfr # 1290-5MXT-25
  • Zoro # G612371403
/ea
Key Features
Top Width
25 in
Material
Fiberglass
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Outside Length
1290 in
Temp. Range
-13°F to 212°F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1290-5MXT-25
Country of Origin
India
Dimensions
Top Width
25 in
Outside Length
1290 in
Details
Material
Fiberglass
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Temp. Range
-13°F to 212°F
Color
Black
Description
TorquePlus 5MXT, 8MXT, and 14MXT timing belts are high‐torque synchronous belts engineered for demanding industrial power‐transmission systems. Built for precise, slip‐free synchronization, these belts are well suited for applications requiring consistent torque delivery under heavy loads. These belts deliver high efficiency, require no lubrication, and provide excellent resistance to heat, oil, and wear.||- 5M - 5 mm pitch - Suitable for light‐to‐medium load applications where compact drive geometry is important||8M - 8 mm pitch -A versatile option designed for medium‐to‐high torque transmission across a wide range of machinery||14M - 14 mm pitch - Built for heavy‐duty, high‐load power transmission in demanding industrial environments