  • Mfr # RVT100V-PP
  • Zoro # G3924977
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Material
Polypropylene
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RVT100V-PP
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Overall Height
9 13/16 in
Overall Length
3 in
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Polypropylene
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Application
Acids, Highly Corrosive Liquids
Spring Material
Plated Steel
Pressure Range
5 to 100 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Seat Material
FKM
Factory Set Pressure
100 psi
Temp. Range
32 Degrees to 180 Degrees F
Standards
ISO 9001:2015
Product Type
Pressure Relief Valve
Outlet Connection Type
NPT
Pilot Adjustment - Minimum
5 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
5 psi
For Media
Acids, Corrosive Liquids
Operating Pressure - Maximum
125 psi
Pilot Adjustment - Maximum
125 psi
Outlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Inlet Connection Gender
Female
Description
Adjustable Back Pressure Relief Valve, Body Material Polypropylene, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 150 psi, Pressure Range 5 to 100 psi, Not Applicable BtuH, Overall Height 9 13/16 in, Overall Length 3 in, Seat Material FKM, Spring Material Plated Steel, Temp. Range 32 Degrees to 180 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ISO 9001:2015