  • Mfr # EAST2V8W11-120/60-PP
  • Zoro # G3954982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Acids, Caustics, Chlorine Solution, Solvents, Ultra-Pure Liquids
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EAST2V8W11-120/60-PP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/4 in
Overall Height
4-1/2 in
Overall Length
2-3/16 in
Overall Width
2-3/16 in
Orifice Diameter
1/4 in
Details
For Media
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
Outlet Connection Type
Voltage
120V AC
Valve Type
Inline Single
Operation Type
Direct Acting
Seal Material
Viton
Operating Pressure Differential - Maximum
0 psi Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi Water
Item
Solenoid Valve
Coil Enclosure
Dust Tight, Watertight
Coil Insulation Class
F
Valve Design
2-Way/2-Position
Application
Severe Service Applications
Body Material
Polypropylene
Safe Working Water Pressure
70 psi
Electrical Connections
DIN
Standards
CSA
Includes Coil
Yes
Fluid Temperature - Maximum
180 Degrees F
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
Coefficient of Volume (Cv)
0.8
NEMA Enclosure Rating
4X
Includes Seal
Yes
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Water - Minimum
0 psi
Valve Positions
2-Position
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Water - Maximum
10 psi
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Frequency
60 Hz
Ambient Temperature - Maximum
104 Degrees F
Actuator Type
Spring Return
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
Wattage
11 W
Description
The PLAST-O-MATIC EAST2V8W11-120/60-PP is a normally closed, 2-way, 2-position inline single solenoid valve rated for use with liquids and gases within the chemical compatibility, temperature, and pressure limits specified by the manufacturer. The valve is compatible with acids, caustics, chlorine solutions, solvents, and ultrapure fluids per chemical compatibility data. It operates with a spring-return actuator and direct-acting operation. It includes an integral coil rated at 120V AC and 60 Hz.
Key Features:
  • Valve Design: 2-Way/2-Position, Normally Closed configuration
  • Body Material: Polypropylene with Viton seal material
  • Electrical: 120V AC, 60 Hz coil with 11 W power consumption, DIN electrical connection
  • Connections: 1/4 in NPT inlet and outlet connections with 1/4 in orifice diameter
  • Flow Capacity: Cv of 0.8 with maximum inlet pressure 70 psi and maximum operating pressure differential of 10 psi for water