  • Mfr # P20SS2P150
  • Zoro # G400871559
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Voltage
115/230
Motor HP
1 1/2 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P20SS2P150
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Depth (In.)
20.02 in
Height (In.)
24.74 in
Outlet Dia. (In.)
6.3 in
Width (In.)
15.25 in
Inlet Dia. (In.)
6.3 in
Wheel Width (In.)
4.13 in
Wheel Width
4 1/8 in
Overall Height
Outlet Diameter
6 1/4 in
Overall Depth
20 in
Wheel Diameter
7 7/8 in
Shaft Diameter
14 mm
Overall Width
Housing Width
Inlet Diameter
6 1/4 in
Housing Height
Details
Item
Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
115/230
Motor HP
1 1/2 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
Wheel Material
Plastic
Motor RPM
3,450 RPM
Housing Finish
Polypropylene
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Rotation
CCW
Blower RPM
3,450 RPM
CFM @ 1.500-In. SP
600
Motor Frame
71
dBA @ 5 Feet
73 dBA
CFM @ 2.500-In. SP
600
Includes
Motor Mounting Base
Full Load Amps
Wheel Type
Forward-Curved
Housing Material
Plastic
650
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
650
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Hz
60 Hz
Phase
1
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Airflow @ 3.000 in SP
650 cfm
Drive Type
Direct Drive
Mounting Orientation
Multiposition
Airflow @ 3.500 in SP
650 cfm
Sound Level
73 dBA @ 5 ft
Frequency
60 Hz
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Current
13.8/6.9 A
Corrosion Resistant
Yes
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Outlet Shape
Round
Includes Mounting Hardware
Yes
Flange Type
Non-Flanged
Includes Motor
Airflow @ 1.500 in SP
600 cfm
Maximum Static Pressure
5 1/2 in wc
Assembly
Assembled
Airflow @ 2.500 in SP
600 cfm
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
Motor Horsepower
Airflow @ 4.000 in SP
Number of Discharge Positions
2
Maximum Fan Speed
Thermal Overload Protection
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Mount Type
Motor Mount
Airflow @ 2.000 in SP
Motor Speed
Number of Inlets
1
Nameplate Voltage
115/230V AC
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Motor Frame Designation
71
Includes Drive Package
Minimum Fan Speed
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
OEM Replacement
No
Description
Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 7 7/8 in, Airflow @ 1.500 in SP 600 cfm, Airflow @ 2.000 in SP 600 cfm, Airflow @ 2.500 in SP 600 cfm, Airflow @ 3.000 in SP 650 cfm, Airflow @ 3.500 in SP 650 cfm, Airflow @ 4.000 in SP 650 cfm