  • Mfr # P20XS4P033
  • Zoro # G500871572
Type
Direct Drive Forward Curve, Hazardous Location,
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Voltage
115/230
Motor Type
Hazardous Location, Single Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
P20XS4P033
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Height (In.)
24.81 in
Depth (In.)
20 in
Width (In.)
13.37 in
Wheel Width (In.)
4.13 in
Inlet Dia. (In.)
6.3 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Outlet Dia. (In.)
6.3 in
Shaft Diameter
14 mm
Overall Depth
20 in
Item
Blower
Type
Voltage
115/230
Motor Type
CFM @ 0.750-In. SP
500
CFM @ 0.500-In. SP
500
Motor RPM
1,725 RPM
dBA @ 5 Feet
56 dBA
Motor Enclosure
Explosion Proof
Blower RPM
1,725 RPM
Hz
60 Hz
Airflow @ 1.250 in SP
500 cfm
Current
5.4/2.7 A
Frequency
60 Hz
Maximum Static Pressure
1 1/2 in wc
Sound Level
56 dBA @ 5 ft
Airflow @ 1.000 in SP
500 cfm
Assembled
Hazardous Location Application
-40 Degrees F
Airflow @ 0.750 in SP
Airflow @ 0.500 in SP
Motor Horsepower
1/3 hp
Nameplate Voltage
115/230V AC
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Spark Resistant Construction Type
A
Description
Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 7 7/8 in, Airflow @ 0.500 in SP 500 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 500 cfm