  • Mfr # P25ST6P025
  • Zoro # G800690125
/ea
Free Shipping & Returns
Wheel Dia. (In.)
10 in
Motor HP
1/4 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P25ST6P025
Wheel Dia. (In.)
10 in
Width (In.)
18.25 in
Height (In.)
30.12 in
Wheel Width (In.)
5.5 in
Outlet Dia. (In.)
7.67 in
Depth (In.)
18.76 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Inlet Dia. (In.)
7.87 in
Outlet Diameter
7 5/8 in
Wheel Diameter
10 in
Shaft Diameter
14 mm
Item
Plastec Blower
Motor HP
1/4 hp
Motor Mounting Base
CFM @ 0.250-In. SP
900
dBA @ 5 Feet
48 dBA
Motor RPM
1,140 RPM
Blower RPM
1,140 RPM
Plastic
CFM @ 0.200-In. SP
900
Motor Frame
71
Sealed, Permanently Lubricated Ball
800
Motor Frame Designation
71
Airflow @ 0.250 in SP
900 cfm
Maximum Static Pressure
1 in wc
Airflow @ 0.750 in SP
800 cfm
Current
1.33/0.62 A
Number of Discharge Positions
2
Airflow @ 0.500 in SP
900 cfm
Sound Level
48 dBA @ 5 ft
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 10 in, Airflow @ 0.250 in SP 900 cfm, Airflow @ 0.500 in SP 900 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 800 cfm