  • Mfr # P15SS2P050
  • Zoro # G800690101
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
6 in
Voltage
115/230
Motor HP
1/2 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P15SS2P050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
6 in
Width (In.)
13.88 in
Outlet Dia. (In.)
4.47 in
Depth (In.)
17.04 in
Height (In.)
21.93 in
Inlet Dia. (In.)
4.92 in
Wheel Width (In.)
3.38 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Shaft Diameter
14 mm
Wheel Diameter
6 in
Outlet Diameter
Inlet Diameter
4 7/8 in
Overall Height
Housing Height
Wheel Width
3 3/8 in
Housing Width
Overall Depth
17 in
Overall Width
Details
Item
Plastec Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
115/230
Motor HP
1/2 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
CFM @ 0.200-In. SP
375
Motor RPM
3,450 RPM
Motor Frame
71
Wheel Type
Forward-Curved
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
CFM @ 1.250-In. SP
500
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
450
350
500
dBA @ 5 Feet
72 dBA
Blower RPM
3,450 RPM
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Includes
Motor Mounting Base
425
Housing Material
Plastic
Phase
1
Full Load Amps
Rotation
CCW
400
Wheel Material
Plastic
100
Hz
60 Hz
Housing Finish
Polypropylene
Airflow @ 0.500 in SP
500 cfm
Includes Motor
Yes
Corrosion Resistant
Yes
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Maximum Static Pressure
2 1/2 in wc
Motor Frame Designation
71
Airflow @ 1.250 in SP
500 cfm
Airflow @ 0.250 in SP
450 cfm
Airflow @ 2.500 in SP
100 cfm
Flange Type
Non-Flanged
Mount Type
Motor Mount
Airflow @ 0.125 in SP
350 cfm
Number of Discharge Positions
2
Mounting Orientation
Multiposition
Maximum Fan Speed
Outlet Shape
Round
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Includes Mounting Hardware
Airflow @ 1.000 in SP
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
Thermal Overload Protection
Motor Horsepower
Assembly
Assembled
Sound Level
72 dBA @ 5 ft
Current
4.9/2.45 A
Includes Drive Package
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Airflow @ 2.000 in SP
400 cfm
Minimum Fan Speed
Airflow @ 1.500 in SP
425 cfm
Drive Type
Direct Drive
Frequency
60 Hz
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Number of Inlets
1
Motor Speed
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Nameplate Voltage
115/230V AC
Airflow @ 0.750 in SP
OEM Replacement
No
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 6 in, Airflow @ 0.125 in SP 350 cfm, Airflow @ 0.250 in SP 450 cfm, Airflow @ 0.500 in SP 500 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.500 in SP 425 cfm, Airflow @ 2.000 in SP 400 cfm, Airflow @ 2.500 in SP 100 cfm