  • Mfr # P20ST4P033
  • Zoro # G000690116
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Voltage
230/460
Motor HP
1/4 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P20ST4P033
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Height (In.)
24.81 in
Inlet Dia. (In.)
6.3 in
Wheel Width (In.)
4.13 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Depth (In.)
20 in
Width (In.)
15.25 in
Outlet Dia. (In.)
6.62 in
Housing Width
Overall Height
Shaft Diameter
14 mm
Outlet Diameter
Wheel Width
4 1/8 in
Overall Depth
20 in
Inlet Diameter
6 1/4 in
Overall Width
Wheel Diameter
7 7/8 in
Housing Height
Details
Item
Plastec Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
230/460
Motor HP
1/4 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
dBA @ 5 Feet
56 dBA
Wheel Material
Plastic
Motor RPM
1,725 RPM
CFM @ 0.750-In. SP
500
Includes
Motor Mounting Base
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
Rotation
CCW
CFM @ 0.500-In. SP
500
Housing Material
Plastic
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Hz
50/60 Hz
Housing Finish
Polypropylene
Wheel Type
Forward-Curved
Full Load Amps
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
Phase
3
Blower RPM
1,725 RPM
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Motor Frame
71
Motor Speed
Assembly
Assembled
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Minimum Fan Speed
Flange Type
Non-Flanged
Sound Level
56 dBA @ 5 ft
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Includes Mounting Hardware
Yes
Airflow @ 1.250 in SP
500 cfm
Maximum Static Pressure
1 3/8 in wc
Outlet Shape
Round
Mount Type
Motor Mount
Frequency
50/60 Hz
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
Thermal Overload Protection
Yes
Maximum Fan Speed
Current
2.34/1.17 A
Number of Inlets
1
Drive Type
Direct Drive
Motor Horsepower
1/3 hp
Includes Motor
Airflow @ 0.500 in SP
500 cfm
Number of Discharge Positions
2
Motor Frame Designation
71
Includes Drive Package
Airflow @ 1.000 in SP
Corrosion Resistant
Nameplate Voltage
230/460V AC
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Mounting Orientation
Multiposition
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Airflow @ 0.750 in SP
OEM Replacement
No
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 7 7/8 in, Airflow @ 0.500 in SP 500 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 500 cfm