  • Mfr # PVCSW14X12
  • Zoro # G7382216
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Duct Fitting Duct Size
14" x 12"
For Use With
PVC Duct
Inlet Diameter
12 3/4 in
Length
23"
Duct Fitting Diameter
14 in x 12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PVCSW14X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Duct Fitting Duct Size
14" x 12"
Inlet Diameter
12 3/4 in
Length
23"
Duct Fitting Diameter
14 in x 12 in
Duct Fitting Length
23 in
Overall Width
22 in
Overall Height
20 in
Overall Length
23 in
Material Thickness
0.2 in
For Nominal Duct Diameter
12 in, 14 in
Inside Diameter
Details
For Use With
PVC Duct
Item
12; 14"dia 23"L 45 Degrees PVC In Cut Y Branch
Standards
ASTM D1784, Cell Class 12454
Duct Fitting Item
45 Degree Wye Branch
Duct Fitting Material
Type I PVC
Material
PVC
Type
45 Degree Saddle
Color
Dark Gray
Series
PVCSW
Product Type
In Cut
Weight
9 lb
Maximum Pressure Rating
10 in wc
Maximum Temperature Rating
140 Degrees F
Shape
Wye
Angle
45 Degrees
Description
12; 14 In.dia 23 In.L 45 Degrees PVC In Cut Y Branch, For Nominal Duct Diameter 12 in, 14 in, Inlet Diameter 12 3/4 in, Overall Length 23 in, Product Type In Cut, Weight 9 lb, Material PVC, Maximum Pressure Rating 10 in wc, Material Thickness 0.2 in, Maximum Temperature Rating 140 Degrees F, Minimum Pressure Rating Not Applicable, Standards ASTM D1784, Cell Class 12454, Shape Wye, Inside Diameter 13 5/8 in, Seal Material Not Applicable, Overall Width 22 in, Angle 45 Degrees