  • Mfr # M30-375-3-90
  • Zoro # G0369792
/ea
Key Features
Pipe Fitting Material
Black Anodized Aluminum
Number of Inlets
2
Number of Outlets
3
Inlet Size
1/2 in
Max. Pressure
1000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M30-375-3-90
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/2 in
Outlet Size
3/8 in
Overall Length
3.75 in
Overall Width
1.5 in
Overall Height
1.5 in
Mounting Hole Size
0.2 in
Inlet Connection Size
Outlet Connection Size
3/8 in
Mounting Hole Diameter
0.2 in
Details
Item
Pipe Manifold Fitting
Pipe Fitting Material
Black Anodized Aluminum
Number of Inlets
2
Number of Outlets
3
Max. Pressure
1000 psi
Temp. Range
-10 Degrees to 200 Degrees F
Fitting Connection Type
NPT
Pipe Fitting Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
Manifold Material Finish
Black Anodized
Manifold Material Grade
6061
For Potable Water Use
Yes
For Fluid Type
Fluid, Gas
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Inlet Connection Type
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Manifold Shape
Rectangle
Manifold Material
Aluminum
Outlet Connection Gender
Female
Number of Mounting Holes
Flow Direction
Right-Angle
Inlet Connection Gender
Female
Outlet Spacing
1 in
Maximum Operating Pressure
3,000 psi
Number of Mounting Holess
Manifold Stainless Steel Grade
6061
Operating Temperature - Minimum
-10 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
3,000 psi
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Outlet Flow Direction
Right-Angle
Description
Pipe Manifold Fitting, Flow Direction Right-Angle, For Fluid Type Fluid, Gas, Inlet Connection Gender Female, Inlet Connection Size 1/2 in, Inlet Connection Type NPT, Manifold Material Aluminum, Manifold Material Finish Black Anodized, Manifold Material Grade 6061, Maximum Operating Pressure 3,000 psi, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Minimum Operating Temperature -10 Degrees F, Number of Inlets 2, Number of Mounting Holes 2, Number of Outlets 3, Outlet Connection Gender Female