  • Mfr # IPLMD600-8
  • Zoro # G1637723
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish
Plastisol
Color
Black
Material
Plastisol
Wire Size
600 MCM-6 AWG
Type
Double Sided Entry With Mounting Holes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IPLMD600-8
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
600 MCM-6 AWG
Dimensions
L=12.380 - W=2.960 - H=3.150
Hex Wrench Size
5/16
Conductor Cu Size Range
600 MCM – 6 AWG
Conductor Al Size Range
600 MCM – 6 AWG
For Wire Size
Details
Item
Mount Insulated Multi-Tap,600,8 Port
Finish
Color
Black
Material
Type
Wire Type
Class B & C
Number Of Conductors
8
Application
Wire Termination
Standard
cULus
Temperature Rating
75 C
Voltage Rating
600 V