  • Zoro # G0521202
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
size
6
No Load RPM
2,500 to 6,800
Amps
4.5 A
Corded/Cordless
Corded
Voltage
120 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7424XP
Zoro #
G0521202
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
size
6
Spindle Thread Size
5/16 in -24
Tool Length
15 in
Pad Size
6 in
Arbor Hole Size
5/16"-24
Tool Height
5 3/4 in
Included Pad Sizes
5 in
Cord Length
7 ft
Tool Width
6 1/4 in
Maximum Disc Diameter
6 in
Orbit Size
5/8 in
Minimum Disc Diameter
6 in
Details
Item
Corded Polisher
No Load RPM
2,500 to 6,800
Amps
4.5 A
Corded/Cordless
Corded
Voltage
120 V
Switch Type
Lock On
Tool Weight
6 lb
Handle Design
Barrel Grip
Features
100% Ball and Roller Bearing Construction, Includes 5 in Proprietary Counter Balance For Use With 6 in Sanding/Polishing Pad
Bearings
Ball and Roller
Corded/Banded
Cord
7 ft 2-Conductor
Speed Type
Variable
Includes
Polishing Pad, Side Handle, Wrench
Minimum Disc Speed
2,500 OPM
Speed Settings
Variable
Tool Series
Polisher
Current
5 A
Power Source
Grip Type
Right Angle with Side Handle
Polishing Motion
Random Orbital
Abrasive Mount Type
Threaded Shank
Number of Abrasives Included
0
Maximum Disc Speed
6,800 OPM
Number of Pads Included
1
Included Abrasives
Product Type
Polisher
Description
Corded Polisher, Product Type Polisher, Polishing Motion Random Orbital, Included Pad Sizes 5 in, Maximum Disc Diameter 6 in, Minimum Disc Diameter 6 in, Abrasive Mount Type Threaded Shank, Grip Type Right Angle with Side Handle, Orbit Size 5/8 in, Maximum Disc Speed 6,800 OPM, Speed Settings Variable, Arbor Hole Size 5/16 In.-24, Number of Pads Included 1, Number of Abrasives Included 0, Switch Type Lock On, Voltage 120 V, Included Abrasives 0, Includes Polishing Pad, Side Handle, Wrench