Potter-Brumfield Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.011A (Coil), 110Vdc (Coil), 1250Mw (Coil), 10A KUP-14D55-110
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.011A (Coil), 110Vdc (Coil), 1250Mw (Coil), 10A (Discontinued)
  • Mfr # KUP-14D55-110
  • Zoro # G705866366
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KUP-14D55-110
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Bracket, Panel Mount
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
110V DC
Contact Form
3 Form C (CO)
Number of Poles
3
Features
UL Coil Insulation Class B
Power Consumption - Relay
1250 mW
Contact Material
AgCdO
Contact Limiting Making Current
10A
Protection Category
RTI
Contact Rating
10A
Switching Current
300mA @ 12V
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Contact Limiting Breaking Current
10A
Contact Voltage Rating
240V AC
Contact Limiting Continuous Current
10A
Coil Resistance
10000 Ω
Operating Temp. Range
50 to 70°C
Dielectric Voltage
2200 Vrms Adjacent Contacts; 2200 Vrms Coil and Contact; 1200 Vrms Open Contacts
Description
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.011A (Coil), 110Vdc (Coil), 1250Mw (Coil), 10A (Contact), Dc Input, Ac/Dc Output, Panel Mount