  • Mfr # GLSA30M15F-R
  • Zoro # G216492351
/ea
Key Features
Receptacle Configuration
5-15R
Color
Black
Watts
1,875 W
Voltage
125 V
Plug Configuration
TT-30P
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GLSA30M15F-R
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3.94 in
Width
1.97 in
Length
1.97 in
Details
Receptacle Configuration
5-15R
Color
Black
Item
RV Inlet
Watts
1,875 W
Voltage
125 V
Plug Configuration
TT-30P
Material
PVC & Copper
Standards
Complies with UL Standards
Amps
30 A to 15 A
Description
  • Rated for 125V, 15A, 1875 Watts