  • Zoro # G1417534
/ea
Key Features
Shim Material
Steel
Grade
Not Rated
Thickness Range (In.)
0.001 to 0.125
Number of Pieces
19
Thickness Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
24260
Zoro #
G1417534
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness Range (In.)
0.001 to 0.125
Keyway Width
5/16 in
Inside Dia.
1.250 in
Keyway Depth
1/8 in
Outside Dia.
1.750 in
Thickness
0.001 in, 0.0015 in, 0.002 in, 0.003 in, 0.004 in, 0.005 in, 0.006 in, 0.007 in, 0.008 in, 0.01 in, 0.012 in, 0.015 in, 0.02 in, 0.025 in, 0.031 in, 0.047 in, 0.062 in, 0.093 in, 0.125 in
Number of Sizes
19
Outside Diameter
1.75 in
Outside Diameter Tolerance
Inside Diameter Tolerance
Inside Diameter
1.25 in
Details
Shim Material
Steel
Grade
Not Rated
Number of Pieces
Thickness Tolerance
Includes
1.25x1.75x0.002 in, 1.25x1.75x0.003 in, 1.25x1.75x0.004 in, 1.25x1.75x0.005 in, 1.25x1.75x0.006 in, 1.25x1.75x0.007 in, 1.25x1.75x0.008 in, 1.25x1.75x0.01 in, 1.25x1.75x0.012 in, 1.25x1.75x0.015 in, 1.25x1.75x0.02 in, 1.25x1.75x0.025 in, 1.25x1.75x0.031 in, 1.25x1.75x0.047 in, 1.25x1.75x0.062 in, 1.25x1.75x0.093 in, 1.25x1.75x0.125 in
Round Shim Type
Arbor Spacer
Item
Arbor Spacer Assortment
Material
Rockwell Hardness
RB 90; RB 84
Temper
Full Hard
Material Grade/Class
Ungraded
System of Measurement
Inch
Made in North America
Yes
Manufacturer Location
Made in USA*
Tensile Strength
185,000 psi
Material Quality Standards
AISI 1008-1010
Product Type
Arbor Spacer Assortment
Finish
Plain
Description
Arbor Spacer Assortment, System of Measurement Inch, Inside Diameter 1.25 in, Product Type Arbor Spacer Assortment, Outside Diameter 1.75 in, Inside Diameter Tolerance +0.011/-0.000 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.001 in, 0.0015 in, 0.002 in, 0.003 in, 0.004 in, 0.005 in, 0.006 in, 0.007 in, 0.008 in, 0.01 in, 0.012 in, 0.015 in, 0.02 in, 0.025 in, 0.031 in, 0.047 in, 0.062 in, 0.093 in, 0.125 in