  • Mfr # 10-01CUPV19STR-2KV-RD-25
  • Zoro # G416017583
Wire Size
10 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10-01CUPV19STR-2KV-RD-25
Wire Size
10 AWG
Length
25 ft
Wire Length
25 ft
Nominal Outside Diameter
0.266 in
Wire Color
Red
Voltage
2 kV
Ampacity at Maximum Temperature
40 A
Conductor Insulation Color
Red
Description
Photovoltaic Wire, Product Type Photovoltaic Cable, Wire Length 25 ft, Wire Size 10 AWG, Connection Type Bare Wire