  • Mfr # 600-01AL-THHN-RD-100
  • Zoro # G716017412
/ea
Free Shipping & Returns
Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-01AL-THHN-RD-100
Length
100 ft
Minimum Bend Radius
4 in
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Overall Length
100 ft
Voltage
600 V
Wire Color
Red
Bare
Number of Strands
58
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Fire Resistance Rating
Not Rated
Ampacity at Maximum Temperature
385 A