  • Mfr # 600-01AL-THHN-WT-100
  • Zoro # G416017576
/ea
Free Shipping & Returns
Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-01AL-THHN-WT-100
Length
100 ft
Overall Length
100 ft
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Minimum Bend Radius
4 in
Voltage
600 V
Wire Color
White
Nylon, PVC
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Fire Resistance Rating
Not Rated
Conductor Insulation Color
White
Conductor Insulation Material
Nylon, PVC
Number of Strands
58
Ampacity at Maximum Temperature
385 A