  • Mfr # 600-01AL-THHN-BL-250
  • Zoro # G716017054
/ea
See details
Key Features
Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-01AL-THHN-BL-250
Length
250 ft
Minimum Bend Radius
4 in
Overall Length
250 ft
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Voltage
600 V
Wire Color
Blue
Aluminum
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Conductor Insulation Material
Nylon, PVC
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Packaging
Reel
Conductor Insulation Color
Blue
Fire Resistance Rating
Not Rated
Ampacity at Maximum Temperature
385 A