  • Mfr # 600-01AL-THHN-BK-50
  • Zoro # G516017018
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-01AL-THHN-BK-50
Length
50 ft
Conductor Size
Overall Length
50 ft
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Minimum Bend Radius
4 in
Details
Wire Color
Black
Voltage
600 V
Aluminum
Conductor Insulation Color
Black
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Fire Resistance Rating
Not Rated
Packaging
Reel
Conductor Insulation Material
Number of Strands
58
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Ampacity at Maximum Temperature
385 A