  • Mfr # SPROBK.375X48.000X96.000
  • Zoro # G900907017
/ea
See details
Height
0.375
Weight
59
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SPROBK.375X48.000X96.000
Height
0.375
Weight
59
Description
Polypropylene Sheets - Black Homopolymer PP Sheets - This crystalline material is noted for its high strength-to-weight ratio, excellent chemical resistance and high performance in thermoforming and corrosive environments. Product Details: Appropriate for applications to 180°F (82°C) Resists most acids, alkalis and solvents Thermoforming performance Chemical- and corrosion-resistant No moisture absorption Standard Sizes: 48" x 96" with gauge sizes ranging from 1/16" to 3" 48"x 120" with gauge sizes ranging from 1/8" to 2" 60" x 120" sheets with gauge sizes ranging from 1/8" to 1"