  • Mfr # SCOGM.062X40.000X48.000
  • Zoro # G700914291
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
40
Length
48
Height
0.062
Weight
10
Material
Cogetherm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SCOGM.062X40.000X48.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Width
40
Length
48
Height
0.062
Details
Weight
10
Material
Cogetherm
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
932
Dielectric Strength (volts/mil)
625
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
V-0
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
2.15
Thermal Conductivity (BTU-in/ft²-hr-°F)
1.73
Description
Cogetherm® Mica plates for high-performance thermal and electrical insulation. Cogetherm is a mica laminate designed for electromechanical and thermomechanical applications. Cogetherm is made in two standard types: Cogetherm M (Muscovite) & Cogetherm P (Phlogopite) Cogetherm M, consists of +/-90% Cogemica Muscovite and +/-10% of bonding material. Cogetherm M has the highest resistance to pressure and is most recommended for complicated cut pieces. For continuous service temperature with temperatue up to 500° C (932° F), we recommend Cogetherm M. Cogetherm P, consists of +/-90%Cogemica-Phlogopite and +/-10% of bonding material. The resistance to pressure of Cogetherm P is less than M and it should be applied only for continous applications > 500° C (932°F) Both Cogetherm M & Cogetherm P are also available in a "desmoked" grade which emits reduced fumes during it's first applicaction. These grades are known as MC & PC. Standard Plate Size (untrimmed): 40" x 48" - which can be cut down to 20" x 24" sheets for shipping Thin Gauge Muscovite 505 & Muscovite 132 as well as Phlogopite 505 & Phlogopite 132 Sheets are produced in 39.27" x 23.62" & 47.24" x 39.29" Sheets.