  • Mfr # SPVC2GY.250X48.000X96.000
  • Zoro # G900899664
/ea
Key Features
Color
Gray
Weight
79
Length
96
Height
0.25
Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPVC2GY.250X48.000X96.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
96
Height
0.25
Width
48
Details
Color
Gray
Weight
79
Material
PVC
Description
VintecĀ® II Type II PVC solid PVC sheets with enhanced impact and corrosion resistance. Best choice in applications requiring thermoforming or where the finished product is subject to physical abuse. This material offers high heat distortion, excellent chemical resistance, superior stiffness and is available in massive oversized sheets up to 130" wide Note: Standard Sheet Size is 48" x 96" (1220mm x 2440mm) Colors & Thicknesses Light Gray - 1/8" to 1" thickness Dark Gray - 1/8" to 1/2" thickness White - 1/8" to 1/2" thickness Key Applications: Air Handling (scrubbers, ducts & fume hoods), Chemical Process Equipment, Fabricated Piping Components, Transitions, Electrical Cabinets, Junction Boxes, Consoles