  • Mfr # SHDCBNA1.000Q-24X48
  • Zoro # G000913376
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Natural
Length
48
Width
24
Weight
157
Height
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHDCBNA1.000Q-24X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
48
Width
24
Height
1
Details
Color
Natural
Weight
157
Material
Cutting Board
NSF Compliant
Yes
USDA Compliant
Yes
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.9
FDA Compliant
Description
Cutting Boards (commercial grade, full sheets or cut-to-size). - Sanalite® HDPE Cutting Boards - Cutting Boards from Sanalite HDPE or Polypropylene. Sanalite® is a premium cutting board material with a surface that is easy on cutting blades. Sanalite® cutting boards are used in a wide array of applications -- from home use to commercial food preparation and some of the largest packing plants in the United States. Excellent for restaurants, butcher blocks, prep tables, delis, bakeries, meat & fish processing. Sanalite® is available in two formulations: High Density Polyethylene (HDPE) (standard) or Polypropylene (PP) Both are offered in a "Natural" color (white). Standard Cutting Boards Sizes: 48" x 96" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 48" x 120" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 60" x 120" sheets