  • Mfr # SHISWH.187-24X48
  • Zoro # G500914118
Weight
34
Height
0.187
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHISWH.187-24X48
Height
0.187
Width
24
Weight
34
H-B
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
Description
High Impact Polystyrene (HIPS) has great dimensional strength, balanced properties of impact strength and heat resistance, is easily machined, and is relatively low in cost. Styrene is available in standard 48" x 96" sheets, or Custom Sheets & Rolls Also available in Conductive Grades upon request.