  • Mfr # SHISWH.187-48X96
  • Zoro # G300914172
Weight
34
Length
96
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHISWH.187-48X96
Length
96
Height
0.187
Weight
34
4.2
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
195
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
4000
Description
High Impact Polystyrene (HIPS) has great dimensional strength, balanced properties of impact strength and heat resistance, is easily machined, and is relatively low in cost. Styrene is available in standard 48" x 96" sheets, or Custom Sheets & Rolls Also available in Conductive Grades upon request.