  • Mfr # HDSC-4872-24-4-DD
  • Zoro # G922717243
/ea
See details
Key Features
Color
Gray
Load Capacity per Shelf
1,000 lbs
Door Type
SOLID
Overall Width
48 in
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-24-4-DD
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
72 in
Overall Depth
24 in
Details
Color
Gray
Load Capacity per Shelf
1,000 lbs
Door Type
SOLID
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All welded steel
Item
Cabinet
Number of Shelves
4
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty double door storage cabinet. Unique design allows cabinet to be accessed from both sides. 48in Wide x 72in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,000 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..