  • Mfr # HBW-3060-M12
  • Zoro # G422719525
/ea
See details
Key Features
Finish
Powder coat
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Width
60 in
Countertop Material
Hardwood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-3060-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Depth
30 in
Overall Height
29-41 in
Details
Finish
Powder coat
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Color
Light Blue
Item
Workbench
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Dimensions 60in W x 30in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.