  • Mfr # MT1-1824-30
  • Zoro # G6077294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Workbench/Work Table Type
Steel Top Machine Table
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Method of Construction
Welded
Load Capacity
2000 lb.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MT1-1824-30
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Thickness
12 ga.
Overall Depth
18 in
Overall Width
24 in
Depth
18"
Height
30"
Width
24"
Work Surface Depth
18 in
Work Surface Width
24 in
Height Adjustability
Fixed Height
Overall Fixed Height
30 in
Details
Workbench/Work Table Type
Steel Top Machine Table
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Method of Construction
Welded
Load Capacity
2000 lb.
Gauge
12 ga.
Finish
Smooth
Edge Type
Color
Gray
Item
Machine Table
Work Table Item
Fixed Height Work Table
Workbench/Table Surface Material
Workbench/Table Assembly
Assembled
Workbench/Table Frame Material
Iron
Assembly
Fully Assembled
Number of Drawers
0
Workbench/Workstation Item
Work Table
Number of Shelves
0
Portability
Stationary
For Environment
Manufacturing
Unit Type
Not Expandable or Modular
Included Components
No Additional Components
Edge Shape
Radius
Frame Material Finish
Powder Coated
Resistance Properties
Impact Resistant
Top Material Finish
Powder Coated
Top Material
Overall Load Capacity
Top Metal Material Gauge
Frame Construction
Welded Only
Description
Work Table, Height Adjustability Fixed Height, Number of Shelves 0, Assembly Fully Assembled, Back Stop Height Not Applicable, Color Gray, Edge Shape Radius, Frame Material Steel, Frame Material Finish Powder Coated, Height Adjustment Increments Not Applicable, Included Components No Additional Components, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Drawers 0, Overall Depth 18 in, Overall Fixed Height 30 in