  • Mfr # HDSC-3684-19-4C-PERF
  • Zoro # G122737232
/ea
See details
Key Features
Door Type
Perforated
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Width
36 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3684-19-4C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
90 in
Details
Item
Cabinet
Door Type
Perforated
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
4
Door Handle Type
T-Handle
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).