  • Mfr # HDSC-3648-19-2L-PLEX
  • Zoro # G322716730
/ea
Key Features
Door Type
Plexiglass
Overall Width
36 in
Cabinet Material
All Welded Steel
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Putty
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-19-2L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Height
54 in
Overall Depth
19 in
Details
Door Type
Plexiglass
Cabinet Material
All Welded Steel
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Putty
Number of Shelves
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
L-Style
Door Locking Points
3 Point Lock
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..